MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

očkování – informace pro rodiče novorozenců

Vážení rodiče,

dítě očkujeme od počátku 9. týdne věku hexavakcínou (záškrt, tetanus, černý kašel, hemofilus, infekční hepatitida B a dětská přenosná obrna) – nejprve 2 dávky a po 1. roce věku 3. dávku.

Spolu s hexavakcínou nebo za 2 týdny po ní  je možné očkovat vakcínou proti pneumokokovým onemocněním (způsobují závažné záněty mozkových blan a záněty plic a dále záněty středního ucha). Bezplatně dostanete 10 valentní Synflorix, za doplatek 13 valentní Prevenar 13 (širší ochrana dítěte) a dále proti meningokokovým onemocněním (dobrovolné, ale plně hrazené očkování).

První nepovinné očkování, které můžete svým dětem dopřát, je očkování proti rotavirovým průjmům. Jde o poměrně časté a velmi nepříjemné onemocnění, děti se mohou rychle odvodnit a mohou potřebovat hospitalizaci s infusní léčbou. První dívka tohoto očkování se podává v 6 týdnech, očkování není injekční, ale podává se do úst. Protože jde o živou vakcínu, je vhodné ve 2 týdnech dítěte vyšetřit imunitu (odběr z patičky na filtrační papír, cena 600,-, v příštím roce snad již bude poskytováno všem dětem zdarma).