MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

očkování – informace pro rodiče novorozenců

Vážení rodiče,

dítě očkujeme od počátku 9. týdne věku hexavakcínou (záškrt, tetanus, černý kašel, hemofilus, infekční hepatitida B a dětská přenosná obrna) – nejprve 2 dávky a po 1. roce věku 3. dávku.

Spolu s hexavakcínou je možné očkovat vakcínou proti pneumokokovým onemocněním (způsobují závažné záněty mozkových blan a záněty plic a dále záněty středního ucha). Bezplatně dostanete 10 valentní Synflorix, za doplatek 13 valentní Prevenar 13 (širší ochrana dítěte).

První nepovinné očkování, které můžete svým dětem dopřát, je očkování proti rotavirovým průjmům. Jde o poměrně časté a velmi nepříjemné onemocnění, děti se mohou rychle odvodnit a mohou potřebovat hospitalizaci s infusní léčbou. První dívka tohoto očkování se podává v 6 týdnech, očkování není injekční, ale podává se do úst.

Od dvou měsíců věku je možné očkovat proti meningokové meningitidě – onemocnění vzácné, ale zákeřné. Typ B – vakcína Bexsero – od 3 měsíců do 2 let 3 dávky po cca 2 500,- Kč, od 2 let 2 dávky. Typy meningokoka A,C,Y,W – vakcína Nimenrix – do roka 3 dávky, po roce 1 dávka po cca 1 500,- Kč.