MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

očkovací kalendář

Od 9. Týdne věku: Hexavakcína 1. dávka (záškrt, tetanus, černý kašel, haemophillus influenzae, dětská obrna, infekční žloutenka B)
3. měsíc: Pneumokok* a meningokok typu B 1. dávka (na přání, lze podat 2 týdny po aplikaci hexavakcíny nebo později, současně nebo rozděleně)
4. měsíc: Hexavakcína 2. dávka
5. měsíc: Pneumokok a meningokok B 2. dávka (na přání)
Po 12. měsíci: Hexavakcína 3. dávka
Pneumokok a meningokok B 3. dávka (na přání) Meningokok ACYW (na přání)
11 měsíců: Zarděnky, příušnice, spalničky 1. dávka
5-6 let: Zarděnky, příušnice, spalničky 2. Dávka
5. až 6. rok: Záškrt, tetanus, černý kašel – přeočkování
10. až 11. rok: Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna – přeočkování
Dívky i chlapci 13. až 14. rok: 3 dávky vakcíny proti HPV – tzv. “rakovině děložního čípku”** (na přání)

Od 6 týdnů věku lze očkovat vakcínou proti rotavirovým infekcím. Podává se do úst.

*Pneumokokové vakcíny jsou k dispozici dvě: Synflorix obsahuje 10 nejdůležitějších pneumokokových kmenů a je dětem poskytován na přání bezplatně. Prevenar 13 obsahuje další 3 kmeny a rodiče doplácí za každou ze 3 dávek necelých 500,- Kč. Vakcíny chrání proti invazivním pneumokokovým onemocněním (hnisavé závažné záněty plic a mozkových blan) a snižují výskyt středoušních zánětů.

**Vakcíny proti HPV (=lidský papilomavirus způsobující rakovinu děložního čípku a jiné typy rakoviny) jsou k dispozici 3 druhy: bezplatný cervarix výrazně snižuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou děložního čípku, za Silgard je doplatek cca 300,- Kč za každou ze 2 dávek a chrání navíc proti genitálním bradavicím (nikoli smrtelné, ale velmi nepříjemné onemocnění). 9 valentní Gardasil poskytuje nejširší ochranu, na každou dávku se doplácí 1 800,- Kč. Očkování jistě doporučuji, ale je třeba si uvědomit, že zásadním opatřením proti vzniku těchto onemocnění je partnerská věrnost.