MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

doporučená výživa

Milá maminko,

Vaše děťátko dospělo do věku, kdy je již nejlépe začínat s příkrmy. Ničeho se nebojte, mějte trpělivost a hlavně se nevzdávejte. Chce to opravdu výdrž. Pro Vaše miminko je každá chuť nová a potřebuje čas, aby si na ni zvyklo. S příkrmy začněte vždy na polední dávku, protože postupně by toto jídlo mělo nahradit oběd. Do jednoho roku věku dítěte vaříme vždy v kojenecké vodě.

4. – 5. měsíc

Plně kojené dobře prospívající děti nemusí do 6 měsíců nutně přecházet na smíšenou stravu.

Nejprve se začíná se zeleninovým příkrmem, protože když si děti zvyknou na sladkou chuť, špatně si pak zvykají na zeleninu. Začínáme s mrkví. Nakrájenou mrkev dáme vařit do vody, nepřislazujeme ani nepřisolujeme. Když je měkká, tak ji se zbytkem vody rozmixujeme a nabídneme děcku. První den dáme jen jednu až dvě lžičky příkrmu a pak dokrmujeme mlékem. Další dny postupně lžičky přidáváme, až Vám příkrm nahradí polední jídlo. K mrkvi pak můžeme přidat bramboru a brokolici.

5. – 6. měsíc

Začínáme přidávat ovoce. S ovocem začneme na dopolední nebo odpolední svačinu. Zkusíme nejprve podat jednu až dvě lžičky a počkáme, jak nám děťátko na ovoce zareaguje. Je lépe začínat s ovocem, které se pěstuje v našich podmínkách (jablko, hruška) ale můžeme přidat i banán. Do nastrouhaného ovoce přidejte jeden až dva piškoty, aby se dítě seznámilo s lepkem. Jestliže je ovoce kyselejší, můžeme ho klidně podusit a udělat z něj pyré. Do poledních jídel postupně začneme přidávat světlé maso (kuře, krůta, králík).

6. – 7. měsíc

V tomto měsíci dejte děťátku do poledního jídla jedno celé vajíčko. Stačí jednou týdně. Můžete přidávat rýži i těstoviny. Ke konci měsíce uvařte děťátku rybu, nejlépe mořskou (tresku). Na svačinu můžete začít podávat jogurt, buď Hollandii bílou nebo activii.

Milá maminko, každou novou potravinu zavádějte pomalu a čekejte, zda se neobjeví alergická reakce. Děťátku už také podávejte tekutiny a to buď ve formě čajů, šťáv a nebo kojenecké převařené vody. Na noc můžete také podávat kaše a nejprve začněte rýžovou kaší. Na vaření používejte slunečnicový nebo olivový olej.

Do 1 roku stravu dětem neslaďte a nesolte.

Doporučuji navštívit www stánky: http://www.skojenciprotiobezite.cz/ .

Milá maminko, přeji Vám při zavádění příkrmů hodně zdaru a výdrže a Vašemu miminku dobrou chuť.