MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

informace pro rodiče půlročních a starších dětí

Vážení rodiče,

 

Novorozenci nejsou již očkováni proti tuberkulóze. Je ovšem možné nechat děti oočkovat  mezi 6. A 12. měsícem věku i později (ovšem očkování u předškoláků a starších není již tak účinné!). Toto očkování doporučuji, vzhledem k zvyšující se migraci obyvatel ze zemí, kde tuberkulóza je velkým problémem a vzhledem k tomu, že děti budou pravděpodobně cestovat. Upozorňuji ovšem, že názor řady odborníků je opačný.

V případě, že se pro očkování rozhodnete, zavolejte na tel. č. 281 019 243 – kalmetizační ordinace Plaňanská (po, čt), a objednejte se. Očkování může stát cca 600,- Kč.

Vakcína je dlouhodobě používaná, vážnější nežádoucí účinky se vyskytovaly prakticky pouze u očkovaných novorozenců – u těch, kteří měli závažnou poruchu imunity, o které se v novorozeneckém věku ještě nevědělo. Toto riziko u dětí očkovaných po 6. Měsíci věku prakticky není. Bližší informace o vakcíně můžete najít na stránkách www.sukl.cz.

Vakcína proti tuberkulóze musí být podána minimálně 2 týdny po neživých vakcínách a 4 týdny po živých vakcínách, po vakcíně proti tuberkulóze nesmí být podána jiná vakcína dříve než za 12 týdnů.

Screeningové vyšetření zraku

Navázal jsem spolupráci s pracovištěm, které je schopno nejen provést screeningové vyšetření zraku (trvá několik vteřin a je možné bez problémů vyšetřit děti již od 6 měsíců věku), ale také vyšetření spolehlivě interpretovat a v případě potřeby doporučit další odborná vyšetření.

Doporučuji všem dětem po 6.měsíci věku, nejlépe opakovat vždy po roce až do 5 let věku.

Včasné odhalení vad zraku pomůže úspěšné léčbě.

ORTOPTlKA Dr.Očka
Mgr.Martina Hamplová – Specializované oční pracoviště

Screening zraku – Plusoptix BEZ OBJEDNÁNÍ
Út/St/Čt: 9.00 – 12.30 a 13.00 – 15.00
Cena 200,- Kč
Tel.: 224 152 051, bezbariérový přístup, Praha 1, Vodičkova 39, pasáž Světozor, 1. patro, budova Ligna
email: info.ordinace@ortoptika.com